Delovna terapija pri odraslih v ambulanti in na bolnikovem domu po poškodbah in nevroloških obolenjih

O programu

Delovna terapija je ena izmed oblik medicinske rehabilitacije.
Delovni terapevti obravnavamo paciente , katerih vsakodnevno življenje je ovirano, omejeno ali oteženo zaradi posledic poškodb, bolezni ali motenj v duševnem in telesnem razvoju ali staranja. Naša vloga je, da s specifičnimi pristopi, terapevtskimi metodami, namensko izbranimi aktivnostmi pomagamo posamezniku, da se po poškodbi ali bolezni aktivno vključi oz. čimbolj osamosvoji v osebnem družbenem okolju.

DELOVNA TERAPIJA NA BOLNIKOVEM DOMU je namenjena tistim, ki so zaradi bolezni, poškodbe, procesov staranja ali drugih razlogov postali odvisni od tuje pomoči.
Delovno terapevtska obravnava je individualno prilagojena potrebam in sposobnostim posameznika ter vključuje:

• oceno izvedbe aktivnosti (skrb zase, produktivnost, preživljanje prostega časa, vpliv okolja)
• trening ožjih in širših dnevnih aktivnosti (umivanje, oblačenje, hranjenje, priprava obrokov…)
• funkcionalno delovno terapijo (aktivnosti za izboljšanje psihofizične kondicije, aktivnosti za povečanje mišične moči in gibljivosti, aktivnosti za izboljšanje ravnotežja, aktivnosti za povečanje spretnosti ter koordinacije…)
• učenje pravilnega obračanja, posedanja v postelji, učenje vstajanja ter transfera…
• učenje uporabe pripomočkov za hojo oz. mobilnost (palice, bergle, hodulja, invalidski voziček)
• izbiro, svetovanje pripomočkov za lažje izvajanje dnevnih aktivnosti
• aktivnosti za izboljšanje kognitivnih in procesnih spretnosti
• edukacijo svojcev

Pomagamo vam lahko pri boleznih oz. stanjih kot so:

• možganska kap,
  • padci, poškodbe in zlomi,
  • amputacija okončine,
  • poškodba glave,
  • poškodba hrbtenjače,
  • multipla skleroza,
  • mišična distrofija,
  • parkinsonova bolezen,
  • revmatoidne spremembe,
  • demenca,
  • kognitivni upad,
  • stanja po operativnem posegu,
  • stanja po dolgotrajni hospitalizaciji
  • stanja, ki so posledica procesov staranja (starostna oslabelost, obrabe sklepov, slabša pokretnost).

Pri osebah z nevrološkimi okvarami v centralno živčnem sistemu ( ICV, multipla sklelroza, parkinsonizem…), kjer se pojavijo motnje v funkciji, gibanju in/ali mišičnem tonusu izvajamo terapije tudi bobath konceptu, katerega namen je ponovno učenje ali izboljšanje izvajanja vsakodnevnih aktivnosti v različnih okoliščinah (obračanje v postelji, stajanje, usedanje, hoja, oblačenjem….) s poudarkom na največji možni kvaliteti gibanja med izvajanjem funkcije.

AMBULANTA DELOVNA TERAPIJA je namenjena pacientom s težjimi poškodbami rok, katerih rehabilitacije je dolgotrajnejša (zlomi, poškodbe živcev, kit, amputacije, stanje po ICV…)

Pri obravnavi prav tako najprej ocenimo začetno stanje, nato pa s pomočjo pripravljalnih in namenskih aktivnosti strmimo k izboljšanju funkcije roke. Izbrane aktivnosti so usmerjanje k povečanju obsega gibljivosti, krepitvi mišične moči, izboljšanju spretnosti ter koordinacije, izboljšanju grobe in fine motorike ter grafomotorike.

Veronika Šotl,
dipl. del. ter.
Telefon: 03/ 899 55 95
E – mail: delovna.terapija@zd-velenje.si

Christian Tomas Rant,
dipl. del. ter.
Telefon: 03/ 899 55 95
E – mail: delovna.terapija@zd-velenje.si

Delovni čas

Ponedeljek

06.30 – 14.30 (1.in3. pon. v mesecu)

Torek

Sreda

Četrtek

Petek

MALICA:
dopoldan od 10.00-10.30;
popoldan od 16.00-16.30.

Naročanje

Naročite se lahko v delovnem času osebno, po telefonu ali po elektronski pošti. Ob sobotah, nedeljah in praznikih ne delajo.

ČAKALNA DOBA:
približno 30 dni.