Otrok z mamo zaužije vse kar poje in popije

29. 8. 2018 Matej Štumpfl

OTROK Z MAMO ZAUŽIJE VSE KAR POJE IN POPIJE
Zaščita še nerojenih otrok pred škodljivimi učinki alkohola je eno izmed prioritetnih področji Svetovne zdravstvene organizacije pri zmanjševanju škode zaradi alkohola. Škodljivi učinki čezmernega pitja alkohola na zdravje so med ljudmi na splošno bolj ali manj znani, slabša pa je osveščenost o posledicah, ki jih lahko ima pitje alkohola v nosečnosti na razvijajoči se plod in med dojenjem na otroka. Zagotovo vemo, da pitje alkohola v nosečnosti škodljivo vpliva na otroka. Alkohol škodljivo vpliva na razvoj otroka od samega začetka – že od časa zorenja jajčeca in semenčice, v obdobju ugnezditve oplojenega jajčeca v maternici pa vse do rojstva. Kadar nosečnica popije alkoholno pijačo, z zamikom ene minute alkohol zaužije tudi njen otrok. Ta ima v krvi enako ali celo višjo koncentracijo alkohola kot njegova mati. Najbolj škodljivo vpliva na razvoj živčnega tkiva, iz katerega se razvijejo možgani, oči, slušne poti, obraz. Otrokova jetra razgrajujejo alkohol počasneje kot jetra odrasle osebe, zato ostane alkohol v otrokovi krvi dlje časa. To pa pomeni več možnosti za njegove škodljive učinke. Posledice so trajne in nepopravljive; kažejo se lahko med nosečnostjo, ob porodu ali pozneje. Otroci se običajno rodijo manjši kot drugi novorojenčki, pozneje pogosto zaostajajo v rasti, lahko imajo značilen videz obraza, prirojene napake na srcu, možganih in na drugih organih, lahko zaostajajo v razvoju, imajo pogosto težave: s hranjenjem in spanjem, z vidom, s sluhom ali z govorom, s pozornostjo, z učenjem ali s spominom z nadzorovanjem svojega vedenja (so hiperaktivni, impulzivni), potrebujejo dodatno pomoč v šoli in stalno zdravstveno spremljanje, pogosto niso sposobni samostojnega življenja. Pitje alkohola med nosečnostjo lahko povzroči splav ali prezgodnje rojstvo.Glede na dejstvo, da veliko žensk v rodni dobi pije alkoholne pijače in, da je trend pitja alkohola med dekleti v porastu, ocenjujemo, da mnoge ženske posegajo po alkoholnih pijačah tudi v času, ko načrtujejo nosečnost, med nosečnostjo in med dojenjem. Alkohol je v vinu, šampanjcu, pivu, žganju, vodki, rumu, mešanih alkoholnih gaziranih pijačah – alkopopsih (na primer breezer), v pijačah, ki so mešanica piva in limonade (na primer radler). Tudi nekatera »brezalkoholna« piva in sladice vsebujejo manjše količine alkohola. Alkohol je tudi v nekaterih sirupih proti kašlju in nekaterih drugih zdravilih, zato se pred jemanjem zdravil posvetujete s svojim zdravnikom ali farmacevtom.
Če poskušate zanositi, ne pijete alkohola ali se ustrezno zaščitita pred nosečnostjo, če sta spolno aktivna in pijeta alkohol. Tako se izogneta nevarnosti izpostavljanja otroka alkoholu pri nenačrtovani nosečnosti. Ni znane varne količine in ni znanega varnega časa za uživanje alkohola med nosečnostjo. Zato je med načrtovanjem nosečnosti, med nosečnostjo in dojenjem najboljša in najbolj varna izbira – NIČ ALKOHOLA!

ZDRAVSTVENO VZGOJNI CENTER
Karmen Petek, mag. zdr. nege