V novem letu bodite prijazni s seboj

3. 1. 2017 Matej Štumpfl

V NOVEM LETU BODITE PRIJAZNI SAMI S SEBOJ!
Pred nami je novo leto in z njim cel kup načrtov. Prav gotovo ste si obljubili, da boste z začetkom novega leta zaživeli povsem drugače, bolj kakovostno, da boste zase storili veliko več . Novoletna zaobljuba, je nekakšna prisega samemu sebi ali dolgoročni cilj, ki zadeva nas same. Morda je to sprememba prehranjevalnih navad, bolj redno ukvarjanje s športom, opustitev kajenja, manjša vzkipljivost ali večji optimizem . V splošnem naj bi torej z uresničitvijo takšnih zaobljub izboljšali kakovost svojega življenja in posredno tudi življenja drugih. Če res želite, da se zaobljuba, novoletna ali tista, sklenjena na kateri koli drugi dan v letu, uresniči, potrebujete dvoje: trden namen in prepričanje, da vam bo uspelo. Zastavite si stvarne cilje. Zadeti sedmico na lotu, denimo, ni eden takšnih. Cilj mora biti dosegljiv, merljiv; v nasprotnem primeru boste kaj kmalu razočarani. Vnaprej si pripravite načrt. Ne čakajte do zadnje minute, seveda naj ta ne bo zapleten; pripravljen naj bo tako, da ga bo preprosto začeti, izvajati in zaključiti. Postavite ga na vidno mesto , kjer vas bo vedno spominjal na to, kar ste si zadali. Nihče ne doseže cilja tako, da poskuša storiti vse hkrati, zato velike cilje razbijte na manjše. Na primer, zavežite se, da boste shujšali tako, da boste začeli hoditi in spremenili prehranjevalne navade. Mnogi niste vajeni zajtrkovati in se vam misel na hrano v zgodnjih jutranjih urah naravnost upira. Vase spravite samo kavo, za vse drugo pa običajno zmanjka časa. Z jutranjo kavo počakajte vsaj 20 minut; sadje vedno uživajte na prazen želodec. Za zajtrk pojejte nekaj žlic kuhane prosene kaše z mlekom ali jogurtom. Neodvisno od vremena se vsak dan gibajte na svežem zraku, občasno avto pustite doma in se odpravite peš. Pojdite na sprehod s psom, sprehodite se do gozda, travnika, parka ali kar po mestu. Tudi če niste ljubitelji športa, si vsak dan vzemite nekaj časa za gibanje. Bel kruh, testenine in riž zamenjajte s polnozrnatimi različicami. Sadje uživajte vsak dan, citruse v obliki sveže iztisnjenega soka ali pa jih kar pojejte. Vitamin C je še posebno dobrodošel, saj poživlja ter preprečuje prehlad in gripo. Blagodejno vpliva tudi na kožo, saj pomembno sodeluje pri tvorbi kolagena. Privoščite si masažo! Če se ne odločite za masažo vsega telesa, vam svetujemo masažo stopal, po kateri se boste počutili, kot da lebdite. Stopite pred ogledalo. Kaj vidite? Kam vam uhaja pogled? Iščete napake? Se lahko nasmehnete sami sebi? Nezadovoljstvo s svojim telesom lahko vpliva na vaše mišljenje, čutenje in samopodobo. Hkrati z negativno predstavo o lastnem telesu pridejo tudi občutki sramu in tesnobe, čustveno neravnovesje, šibko samospoštovanje, tesnoba in depresija. Zato je pozitivna in zdrava telesna podoba nujna; le tako se lahko dobro počutimo v svoji koži. Zavedajte se, da ste enkratni in posebni. Različni ste od vseh drugih ljudi na svetu. Imate osebnost in značaj, s pozitivnimi in negativnimi lastnostmi vred. Sprejmite oboje. Če želite spoštovati druge in če želite, da vas bodo drugi spoštovali, morate najprej spoštovati sebe. Razumite, da nihče ni popoln. Ciljajte na stvari, ki se vam zdijo res pomembne, ne na tiste, za katere menite, da bi bile pomembne drugim in tiste, za katere menite, da jih drugi pričakujejo od vas. Življenje prinaša marsikaj nepričakovanega, zato morate biti tudi pri doseganju najpreprostejših ciljev pripravljeni na prilagajanje. Bodite prožni in pričakujte, da se vaš načrt utegne spremeniti. Morda boste morali spremeniti celo cilje! Do sebe bodite prijazni in prizanesljivi; pri učenju novih načinov razmišljanja bodite potrpežljivi. Obravnavajte se kot človeka, ki ga imate res radi. Vsaka stvar, ki jo boste naredili, bo posledica vaše odločitve, pa če vam je to pozneje všeč ali ne. Naučite se videti lepo v svetu, ki vas obdaja; tako boste videli tudi lepo v sebi. Ustavite se , zazrite se v modro nebo, nasmehnite se otroku, ki vam prekriža pot. Opazite čim več stvari. V letu, ki je pred vami si dovolite čutiti!
Če prave poti do cilja vendarle ne boste našli, vam lahko pomagamo mi. Odločite se za prava dejstva – bodite sproščeni, sveži in polni energije in naj Vam pri tem pomaga- ZDRAVSTVENO VZGOJNI CENTER VELENJE!

ZDRAVSTVENO VZGOJNI CENTER VELENJE
Karmen Petek, mag. zdrav. nege