Svetovni dan HIPERTENZIJE

10. 5. 2017 Martina Borovnik

17. MAJ – SVETOVNI DAN HIPERTENZIJE

Svetovna liga za hipertenzijo (World Hypertension League) je leta 2005 razglasila svetovni dan hipertenzije. Namen tega dneva je opozoriti na zdravstvene posledice hipertenzije, vzpodbuditi ljudi, da si izmerijo krvni tlak, in če je le-ta zvišan, ustrezno ukrepati. Tema med leti 2013 – 2018 je »Poznaj svoje številke  – Spoznaj svoj krvni tlak«

Hipertenzija je strokovni izraz za visok krvni tlak. Imenujemo ga tudi »Tihi ubijalec«, saj brez posebnih težav pri ljudeh povzroča številne zdravstvene zaplete. Visok krvni tlak je dejavnik tveganja za bolezni srca in ožilja. Pri ljudeh, ki visok krvni tlak negujejo več let, se lahko pojavi možganska kap, srčne in ledvične bolezni ter celo bolezni oči.

V mesecu maju, 17. 5. 2017, ob Svetovnem dnevu hipertenzije želimo obvestiti javnost, kako pomembno je redno in pravilno merjenje krvnega tlaka, preprečevanje in zgodnje odkrivanje ter zdravljenje.  Podatki kažejo, da ima povišan krvni tlak skoraj vsak drugi odrasli prebivalec Slovenije. Na svetu je več kot 1,5 milijarde ljudi s hipertenzijo, od tega se jih le približno tretjina zdravi. Samo približno 12% zdravljenih ima urejen krvni tlak, tj. pod 140/90 mm Hg.

Svetovna liga za hipertenzijo priporoča, da si vsak posameznik vsaj enkrat na leto izmeri krvni tlak.

Pod 120/80 mmHg Odlično, vzdržujte vaše vrednosti krvnega tlaka pod 120/80 mmHg.

Krvni tlak si kontrolirajte enkrat na leto

Od 120/80 mmHg

Do 140/90 mmHg

Svetujemo spremembo življenjskega sloga:

–          Opustite kajenje, če ste kadilec.

–          Zmanjšate telesno težo, v kolikor je previsoka.

–          Postanite telesno aktivni.

–          Zmanjšate sol v prehrani.

–          Uživajte več zelenjave in sadja.

–          Naučite se obvladovati stres.

–          Sproščajte se.

Nad 140/90 mmHg Svetujemo spremembo življenjskega sloga in obisk pri osebnem zdravniku. Zdravnik bo ugotovil ali imate hipertenzijo in če potrebujete osebnega zdravnika. S tem boste preprečili razvoj srčno-žilnih obolenj.

Svetovno združenje za hipertenzijo zelo uspešno ponavlja akcijo ob Svetovnem dnevu hipertenzije že vrsto let. Neodkrita oz. neprepoznana hipertenzija ostaja globalno breme družbe, vlad, zdravstvenih delavcev in posameznikov.

V Zdravstvenem domu Velenje, pred vhodom v čakalnico laboratorija, bodo diplomirane medicinske sestre iz referenčnih ambulant, v sredo, 17.5.2017, od 9.00 do 12.00 ure, vsem, ki bodo želeli, izmerile krvni tlak. Izvedeli boste svoje rezultate in dobili osnovne informacije o krvnem tlaku.

Viri:

Urška Bandalo, Zdravstveno-vzgojni center, preventiva za odrasle.