Spolno življenje po porodu

22. 9. 2017 Matej Štumpfl

Spolno življenje po porodu: dragoceni intimni trenutki, pred tem pa nujni premislek o kontracepciji
Spolno življenje prinaša veliko radosti, a ko v življenje stopi dojenček ali ko se družina poveča še za enega člana ali članico, ti dogodki zahtevajo prilagoditev in spremembe, ki niso vedno prav lahke in preproste, in zato morda stopi za nekaj časa v ozadje. Usklajevanje pričakovanj med partnerjema, zahteve novega starševstva, skrb za različne vidike družinskega življenja, usklajevanje nalog in dolžnosti – vse to lahko nespodbudno vpliva na spolnost. Ker je spolnost povezana s številnimi vidiki našega življenja – od zdravja in morebitnih zdravstvenih težav do kakovosti partnerskega odnosa, doživljanjem telesa in zahtev vsakdana, imajo tudi morebitne težave, s katerimi se v spolnosti po porodu srečujemo, različne razloge. Pomembno je, da partnerja še naprej gradita čustveno in telesno bližino in si tudi glede spolnosti zares prisluhneta. Nekateri pari obnovijo svoje spolno življenje že kmalu po rojstvu otroka, drugi potrebujejo več časa. V septembru obeležujemo svetovni dan kontracepcije, ki letos nekaj več pozornosti posvečamo rabi kontracepcije po rojstvu otroka. V Sloveniji namreč kar nekaj žensk preseneti nova nosečnost že v obdobju, ko njihov dojenček še niti ne dopolni enega leta. Po priporočilih SZO telo matere prej kot v dveh letih po predhodni nosečnosti ni pripravljeno za ponovno nosečnost. V Sloveniji se še vedno rodi preveč otrok, ki so bili nevede spočeti prezgodaj po porodu, in še vedno naletimo na presenečenja, ko gre za neprepoznano pozno nosečnost. Glede na nacionalne podatke pri nas vsaka peta mamica ponovno zanosi prej kot v dveh letih. To so tvegane nosečnosti, otroci so večkrat rojeni prezgodaj, prelahki, obolevnost in umrljivost mater in novorojenčkov pa je po nepotrebnem večja. Prav tako so nosečnosti v prvih letih po porodu pogosteje neželene in se končajo z umetno prekinitvijo. Tveganje za slabši izid nosečnosti in poroda se ponovno poveča ob zanositvi več kot pet let po porodu, tako da je priporočljiva razlika med posamičnimi zanositvami od dveh do pet let. Pri porodih s carskim rezom je priporočljiv še daljši interval pred ponovno zanositvijo, nikakor pa krajši od dveh let. Kontracepcija je v Sloveniji dostopna in vsakdo lahko najde primerno obliko zase, četudi ima posamezne omejitve oziroma pogoje pri uporabi. Ali se bo ženska zaščitila ali ne, je odvisno od več dejavnikov. Med najpomembnejše vsekakor sodi njena motiviranost, sledita pa ji osveščenost in obveščenost. Resnici na ljubo je to odvisno tudi od tega, kako pogosto hodi k svojemu ginekologu in kako dobro ta sledi novostim s področja kontracepcije. Ženska lahko za kontracepcijo po porodu izbere dovolj učinkovito in varno kontracepcijo, ki hkrati ne vpliva na dojenje. Dojenje je pomembno za rast in razvoj otroka, opredeljeno pa je tudi kot kontracepcijska metoda, vendar pod strogimi pogoji: samo v prvih šestih mesecih po porodu, če ob tem ženska nima menstruacije in če izključno doji vsaj na štiri ure podnevi in na šest ur ponoči. Ob tem teoretično zanosi 2% žensk v šestih mesecih. V praksi pa ob dojenju neželeno zanosi precej večji delež žensk, zato se po porodu svetuje bolj zanesljiva kontracepcija, npr. maternični vložek ali progestogenska hormonska kontracepcija, ki hkrati ne vplivata na dojenje. Ob dojenju lahko ženska uporablja tudi zelo učinkovito progestogensko hormonsko kontracepcijo že od tretjega tedna po porodu, v obliki tablet ali trimesečnih injekcij. Progestogenska kontracepcija ne vsebuje estrogena, zato ne vpliva na dojenje. Za kondom pa izkušnje kažejo, da je po porodu dovolj učinkovita metoda le za pare, ki so na kondom že navajeni in so ga dosledno in učinkovito uporabljali kot redno kontracepcijo že pred načrtovano nosečnostjo oz. porodom. S svojim ginekologom se torej posvetujte glede najprimernejše kontracepcijske metode, o prednostih, slabostih in rabi posamezne metode, da bi bila vaša odločitev kar najustrezneša.

ZDRAVSTVENO VZGOJNI CENTER VELENJE
Karmen Petek, mag. zdr. nege