Družinska obravnava za zdrav življenjski slog

Debelost je kronična bolezen, ki je ena najpomembnejših in najtežje rešljivih zdravstvenih težav pri otrocih ter mladostnikih.

Družinske navade prehranjevanja in gibanja so ključnega pomena. Sprememba življenjskega sloga ni mogoča, če starši pri otrokovem hujšanju aktivno ne sodelujejo.

Nekateri zapleti debelosti

1. metabolni:
prezgodnja puberteta, prezgodnji zaključek rasti, poraščenost deklet po moškem tipu, policistični jajčniki, sladkorna bolezen tip 2, povišan krvni tlak, zamaščenost žil;

2. nemetabolni:
depresija, slaba samopodoba, povišan pritisk v glavi z glavoboli, strije, ukrivljenost nog, zapora dihal, slabši razvoj umskih sposobnosti.

Cilji programa

• naučiti otroke in njihove družinske člane zdravega prehranjevanja ter jih spodbuditi h gibanju;
  • spreminjanje in prilagajanje vedenjskih vzorcev, ki povzročajo debelost;
  • stalna zdravstvena obravnava;
  • krepitev učinkovitih odnosov in pozitivne samopodobe.

Kako poteka program?

Program poteka individualno, skupinsko in multidisciplinarno ter upošteva 6 zdravih navad.

Začetni program traja 5 mesecev. Otroci in njihovi starši obiskujejo naslednje dejavnosti:

• telovadba (2 x tedensko; 1 x le otroci in 1 x s staršem);
  • tematska skupinska srečanja, ločeno za otroke in starše (1 x na 14 dni);
  • zdravniški pregledi (1 x mesečno).

Nadaljevalni tečaj traja 2 leti in je namenjen ohranjanju že pridobljenih navad in telesni vadbi.

Kdo sodeluje ?

V programu sodelujejo: